Warning: Creating default object from empty value in /home2/lalafco1/public_html/modules/mod_random_image_extended/helper.php on line 234
hollywood bowl_h.jpg

Commissioners

 

LAFCO is composed of 9 members and 6 alternates. Commissioners are appointed to 4-year terms and until the appointment and qualification of a successor.

 

Voting Member

Alternate Member

Appointing Authority

     
County of Los Angeles    

The Honorable
JANICE HAHN
(Term expires May 7, 2018)

The Honorable
KATHRYN BARGER
(Term expires May 4, 2020)

 

 The Honorable
SHEILA KUEHL
(Term expires May 1, 2017)

 

Appointed by the
Los Angeles County
Board of Supervisors


City of Los Angeles
   

The Honorable
DAVID RYU
(Term expires May 7, 2018)

The Honorable
MARQUEECE HARRIS-DAWSON
(Term expires May 7, 2018)

Appointed by the
Council President
of the Los Angeles
City Council

Cities in Los Angeles County    

The Honorable
MARGARET FINLAY
(Term expires May 1, 2017)

The Honorable
DAVID SPENCE
(Term expires May 7, 2018)

 

 

The Honorable
JUDITH MITCHELL
(Term expires May 6, 2019)

 

 

Appointed by the City Selection
Committee

Independent Special Districts    

The Honorable

DONALD L. DEAR
(Term expires May 4, 2020)

The Honorable
JERRY GLADBACH
(Term expires May 7,2018)

 

JOSEPH RUZICKA
(Term expires May 7, 2018)

 

Appointed by the Independent Special Districts Selection Committee

San Fernando Valley    

MR. RICHARD CLOSE
(Term expires May 7, 2018)

MS. LORI BROGIN-FALLEY
(Term expires May 7, 2018)

Appointed by the
Los Angeles County
Board of Supervisors

 

General Public    

MR. GERARD McCALLUM
(Term expires May 6, 2019)

MR. GREIG SMITH
(Term expires May 4, 2020)

Elected by the other
eight regular members.

 

 

 

Language and Search